Bilmeniz GerekenlerHobi Amatör Drone

Drone’umu Neden Havalimanının Yakınında Ya Da İnsanların/Binaların Arasında Kullanmamalıyım?

Yasak Olan Yerlerde Uçuş Yaparsanız Büyük Kazalara Sebep Olabilirsiniz

Bildiğiniz üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ‘nün yayınladığı “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” na göre, her istediğimiz zaman ve yerde Drone uçurmamız mümkün değil. Hava trafiğinin ve aşağıda bulunan insanların güvenliğini sağlamak için Drone uçurmak sıkı kurallara bağlanmış durumda.

Bu kurallardan bazıları şunlar:

  • Uçuşlar yalnızca gündüz ve açık havalarda yapılmalı,
  • Drone görüş alanından çıkmayacak şekilde, yatayda en fazla 500 mt mesafede uçuş yapılmalı,
  • İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş yapılmalı,
  • Havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada Genel Müdürlük’ten izin almadan uçuş yapılmamalı,
  • Seyrüsefer yardımcı cihazları, heliport, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük resmi internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanları, vb. merkez olmak üzere 5 NM (9 km) yarıçaplı sahada Genel Müdürlük’ten izin almadan uçuş yapılmamalı,
  • Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde Genel Müdürlük’ten izin almadan uçuş yapılmamalıdır.

Bu kurallar siz keyifle Drone uçururken çevredeki diğer insanlara verebileceğiniz ölümcül zararları önleyebilmek için getirilmiştir. Bu kurallara uyulmadığı taktirde neler yaşanabileceğine dair 5 örnek olayı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kurallara uyun, güvenli uçun.

Bu Yazılara Da Göz Atmayı Unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir