Bilmeniz GerekenlerHobi Amatör Drone

Yeşil Bölge Kırmızı Bölge Ne Oluyor? İzin Almak Gerekli Mi?

Uçuş Bölgeleri Haritası – Yeşil Kırmızı İzne Tabi Bölgeler

Yeşil (Serbest) Bölge – Kırmızı Bölge – İzne Tabi Bölge

Ülkemizde hava trafiği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kontrol ediliyor. Drone’lar da hava trafiğine dahil oldukları için kayıt, tescil, uçuş izni verilmesi gibi işlemler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ülkemizde Drone’ların hangi şartlarda uçurulabileceğini yayınladığı “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” ile belirledi.

Bu talimatta Drone uçurulabilecek alanlar 3 farklı bölge olarak gösterildi:

  • Yeşil Bölgeler
  • Kırmızı Bölgeler
  • İzne Tabi Bölgeler

1- Yeşil – Serbest Bölgeler

Bu bölgelerde 500gr’dan hafif Drone’larınızı herhangi bir izin almadan, 500gr’dan ağır İHA0 ve İHA1 sınıfı Drone’larınızı İHA Kayıt Sistemi‘nden (iha.shgm.gov.tr) izin başvurusu yaparak uçurabilirsiniz. Yeşil Bölgelerde izin talep ettiğinizde sistem size otomatik olarak izin verir.

2- Kırmızı – Özel İzne Tabi Bölgeler

Bu bölgelerde yapılacak her türlü uçuşlarda 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında yer alan İHA Uçuş İzni Talep Formu ile başvuru yapılır. Genel Müdürlük talebinizi ilgili kurumlarla görüşerek size olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapar. İzin almadan bu bölgelerde uçamazsınız.

3- İzne Tabi Bölgeler

Uçuş Bölgeleri Haritası‘nda Kırmızı ve Yeşil ile işretlenmiş alanların dışındaki alanlarda (400feet-120mt ‘nin altındaki uçuşlarda) Drone ile uçuş yapmak valilklerin ve kaymakamlıkların iznine tabidir.

İzne tabi bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden İHA Kayıt Sistemi üzerinden başvuru yapılır. Yaptığınız başvurular ilgili mülki idare amirlikleri tarafından incelenir ve uygun görülmesi halinde size geri dönüş yapılır. İzin almadan bu bölgelerde de uçamazsınız.

İzin alınması gereken yerlerde izin almadan uçuş yapmanız halinde büyük idari para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Cezalarla ilgili bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz: http://www.dronetr.net/bilmeniz-gerekenler/kurallara-uymadan-drone-ucurmanin-cezalari-cok-mu/

Şu videoyu tekrardan buraya bırakalım.

Tedbirinizi Alın, Kurallara Uyun, Güvenle Uçun.

İyi eğlenceler.

Bu Yazılara Da Göz Atmayı Unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir