Drone Kullanım AlanlarıDünyadan HaberlerÖne Çıkanlar

İspanya’da Denizde Boğulmak Üzere Olan Çocuk Drone İle Gönderilen Can Simidi Sayesinde Kurtarıldı (Video)

İspanya’da Boğulmak Üzere Olan Çocuğun Yardımına Drone Koştu

İspanya’nın Valencia kentine bağlı Saguntum’da denizde boğulmak üzere olan 14 yaşındaki çocuğa, drone ile havadan can yeleği atıldı.

Yetkililer, 1 Temmuz’da yaşanan olayda çocuğun denizdeki akıntı ve yüksek dalgalar nedeniyle kıyıya yaklaşamadığını ve bitkin düştüğünün fark edilmesi üzerine harekete geçtiklerini ifade etti.

Can yeleğini güçlükle de olsa giyen çocuk, ardından bölgeye jet ski ile gelen cankurtaranlar tarafından kıyıya çıkarıldı. Hastaneye kaldırılan küçük çocuğun, 1 günlük tedavinin ardından taburcu edildiği belirtildi.

Saguntum’da 2017’den bu yana drone’lar hizmet veriyor

Saguntum Belediyesi yetkilileri, bölgede 2017 yılından bu yana denizi gözlemek ve olumsuz durumlara anında yanıt vermek için dronları kullandıklarını belirterek, bu yıl yaz sezonunda 5 kişiye drone ile can yeleği ulaştırılarak kurtarıldığını aktardı.

İHA’nın haberine göre, yetkililer drone sayesinde can yeleklerinin çok kısa sürede ulaştırılabildiğini ve bu sayede cankurtaranlar olay yerine varmadan önce zaman kazanarak daha fazla hayat kurtarmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

İspanya’da 22 plajda drone kullanılıyor

İspanya genelinde 22 plajda cankurtaranlara destek olan 30’dan fazla drone pilotu bulunuyor. Dronlar, cankurtaranların fiziksel olarak olay yerine ulaşmasından önce potansiyel bir boğulmanın kritik anlarında hızlı tepki verilmesini sağlıyor.

Drone fikri eski bir cankurtaran tarafından hayata geçirildi

Bölgede drone ile cankurtaran hizmetini sağlayan General Drones adlı şirketin Genel Müdürü Adrian Plazas, kendisinin hayat kurtarmaya tutkulu bir eski cankurtaran olduğunu belirterek, yıllar önce yaptığı kurtarma çalışmasında birkaç saniye önce yetişemediği için bir kadının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaydan etkilendiğini ve çözüm arayışına girdiğini ifade etti. Sonunda rüzgara, neme ve güneşe dayanıklı drone ile can yeleklerinin hızlıca teslim edilebileceği fikrine ulaşarak sıfırdan üretim yapmaya başladığını söyleyen Plazas, dönemin belediye başkanının fikri beğenerek kendisine yardımcı olduğunu ve plajda hizmet vermeye başladığını ifade etti.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/dunya/ispanyada-bogulmak-uzere-olan-cocugun-yardimina-dron-kostu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir