Dünyadan Haberler

Kalaşnikov IDEX 2021’de Yeni Döner Kanat İHA’sını Tanıttı

Kalaşnikov Zala ZX1 VTOL İHA

Rus silah üreticisi ‘Kalaşnikov‘ şirketi çatısı altında faaliyet gösteren Zala Aero Group, Birleşik Arap Emirliği’nde (BAE) düzenlenen IDEX-2021 Uluslararası Silah Fuarı’nda, gözlem uçuşları ve kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Zala Vtol yeni döner kanatlı insansız hava aracını (İHA) tanıttı.

Kalaşnikov şirketi yeni İHA‘yla ilgili olarak “Yeni insansız sistem, değiştirilebilir kanatlara sahip uçak tipi araçlardan oluşuyor. Araç iki tip kanada sahip. İlki, klasik biçimde mancınıkla fırlatılması için gereken normal kanat. İkinci tip kanadı yatay olarak yerleştirilmiş dört pervaneli ek çubuklarla donatıldı. Bu da Zala Vtol’a dikey kalkış ve iniş yapma fırsatını sağlıyor. Böylece araç bir uçak-helikopter melezi haline geliyor” bilgisini verdi.

Aracın geleneksel uçak modundaki maksimum uçuş süresi 4 saat. Görevi tamamladıktan sonra paraşütle iniş yapan aracın yumuşak iniş yapması için altında yastık açılıyor.

Ek motorlu modunda ise araç tamamen otomatik olarak dikey iniş kalkış yapabiliyor. Bu opsiyonu, Zala Vtol’un şehir içinde, dağlık ve zor arazilerde etkili biçimde kullanma fırsatını sağlıyor. Ancak bu modda uçuş süresi sadece 2 saat.

Kanat uzunluğu 2.85 metre olan yeni İHA’nın, maksimum ağırlığı 10.5 kilogram, hızı da 110 kmh.

İHA ile ilgili daha fazla bilgi için ZALA AERO firmasının internet sitesine bakabilirsiniz: https://zala-aero.com/en/production/bvs/zala-421-16ev-vtol/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir