Dünyadan HaberlerÖne ÇıkanlarTicari Endüstriyel Drone

Kanadalı Flash Forest Şirketi Drone Kullanarak 2028’e Kadar 1 Milyar Ağaç Tohumunu Toprakla Buluşturmayı Hedefliyor

Kanadalı Flash Forest Şirketi Drone Kullanarak 2028'e Kadar 1 Milyar Ağaç Tohumunu Toprakla Buluşturmayı Hedefliyor
Kanadalı Flash Forest Şirketi Drone Kullanarak 2028’e Kadar 1 Milyar Ağaç Tohumunu Toprakla Buluşturmayı Hedefliyor

Kanada’da yaşayan Cameron ve Bryce Jones kardeşler, 2003 yılında Okanagan Mountain Park yangınının memleketleri olan Kelowna, British Columbia’yı harap ettiğine tanık olduklarında 13 ve 14 yaşındaydılar.

Bu yıkım, kardeşler için iddialı bir hedefi ateşledi: 2028 yılına kadar Kanada’da ve dünya çapında 1 milyar ağaç dikmek.

2 kardeşin kurduğu startupları Flash Forest, drone teknolojisinin yardımıyla, bu hedefe ulaşma yolunda ilerliyor.

Flash Forest biyoçeşitliliğe sahip ağaç bakımından zengin alanları büyütmek ve karbon emisyonunu azaltmak için, yangından zarar görmüş araziye “tohum kapsülleri” atmak için droneları kullanıyor.

Saniyede beş tohum kabuğunu orman yangınlarından etkilenen topraklara bırakarak gerçekleştirilen havadan ağaç dikme uygulaması, biyoçeşitliliğe sahip ormanların hızlı bir şekilde tekrardan canlanmasına yardım ediyor.

Flash Forest ekibi, insansız hava araçlarıyla, orman yangını sonrasında çoğu durumda insan ekicileri göndermenin çok tehlikeli olduğu alanlara hızla ağaç dikebiliyor. Ayrıca, tüm ormanların yandığı ve doğal yenilenmenin gerçekleşme olasılığının düşük olduğu orta ila yüksek şiddetteki yangınlarda da iyi sonuçlar almayı hedefliyor.

Jones, “Bu ormanlar kendi kendine yenilenmekte zorlanıyor ve bir yangından sonra yeniden kurulmak için yardıma ihtiyaç duyuyor” diyor. “Maalesef iklim değişikliği nedeniyle dünya çapında giderek daha fazla ve daha şiddetli yangınlar görüyoruz.”

Flash Forest esas olarak Kanada’da çalışıyor ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’da devam eden pilot planları var. Ahlström, “Drone ağaçlandırmasında büyük bir küresel gelecek görüyoruz” dedi.

Jones, gelecek yıl için hedefin her hafta 10.000 ağaç olduğunu ve 2028’e kadar toplam 1 milyara çıkacağını söyledi.

Buna benzer olarak Türkiye’de de Ecording firması EcoDrone’lar ile havadan ağaçlandırma uygulaması yapıyor. Şu makaleye de göz atın:

http://www.dronetr.net/turkiyeden-haberler/sofia-ecording-isbirligiyle-ecodronelar-2-milyon-tohum-topunu-dogaya-birakacak/