Dünyadan HaberlerÖne ÇıkanlarTicari Endüstriyel Drone

Norveçli KTV Firması Dronelar İle Yüksek Katlı Binaların Cephe ve Cam Temizliğini Gerçekleştiriyor

Norveçli KTV Firması Dronelar İle Yüksek Katlı Binaların Cephe ve Cam Temizliğini Gerçekleştiriyor
Norveçli KTV Firması Dronelar İle Yüksek Katlı Binaların Cephe ve Cam Temizliğini Gerçekleştiriyor

Şimdiye kadar yüksek katlı binalarda pencere ve cephe temizliği yalnızca inme, hava asansörleri ve daha az katlı binalar için pahalı iskeleler veya diğer kaldırma ekipmanları kullanımı konusunda uzmanlaşmış profesyonel temizlik şirketleri tarafından yapılıyordu.

Üstelik bu geleneksel yöntemler oldukça zahmetli ve tehlikelidir. Yüksek katlı pencere temizliğinin en tehlikeli altı meslekten biri olduğu söylenmiştir.

Ayrıca yüksek masraf nedeniyle bu işler daha seyrek yapılır ve camlar daha uzun süre kirlenir.

Norveçli KTV Working Drone firması ise bu iş için geliştirdikleri droneları kullanmaya başladı.

KTV’nin kullanıldığı bu yeni yöntem, iple erişim ve skylifts ile halatlara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak onu geleneksel yöntemlerden daha güvenli, daha verimli ve daha uygun maliyetli bir çözüm haline getiriyor.

KTV Working Drone, şirketi bina ve cephe temizliğinde 2 farklı yöntem uyguladıklarını belirtiyor.

Bunlardan ilki kirli cephelere KTV firması tarafından geliştirilen SelfCleaner maddesini püskürtmek ve bina ğere hala daha kirliyse, temiz suyla durulama yapmak şeklinde.

İkinci yöntemde ise, 70 derecedeki arıtılmış suyun cephe ve cam yüzeylere yüksek basınçla uygulanması şeklinde. KTV bu yöntemle yapılan pencere temizliğinin kimyasallar olmadan çevre dostu olduğunu ve pencerelerin daha uzun süre temiz kaldığını ayrıca, daha geleneksel, daha tehlikeli manuel temizleme yöntemlerinin neden olduğu çizikler gibi yüzey aşınması riskini de ortadan kaldırdığını ve bu yöntemin güneş enerjisi panellerinin temizliğinde de sorunsuzca kullanılabileceğini ifade ediyor.

Aşağıda KTV’nin bina yıkayan droneunu görev başındayken gösteren videoyu izleyebilirsiniz.