Drone Kullanım AlanlarıDünyadan HaberlerÖne Çıkanlar

Seine Nehri’nde Mahsur Kalan Katil Balina Drone Yardımıyla Kurtarılacak

Drone Hoparlörlerinden “Balina Sürüsü Sesi” Verilecek

Fransa’nın Seine Nehri’ne giren bir katil balina (Orca) nehirde mahsur kaldı. Orca’yı kurtarma planını açıklayan yetkililer, hoparlörlü drone ile katil balina sesleri yayılacağını ve böylece balinanın açık denize çekileceğini duyuruldu.

Fransa’nın Normandiya kıyısından 16 Mayıs’ta Seine Nehri’ne girerek mahsur kalan katil balinanın, tatlı su ortamında sürüsünden ayrılmış olmanın verdiği stresle gittikçe zayıfladığı ve sağlığının bozulduğu ifade edildi.

Seine-Denizcilik Bölge İdaresi, dün yaptığı açıklamayla, balinanın yaşamını kurtarmak için deniz memelileri konusunda uluslararası ve ulusal uzmanlardan oluşan bir grup oluşturulduklarını duyurdu.

Bilim insanlarından oluşan ekip, mahsur kalan katil balinanın kötüye giden sağlığının göz önünde bulundurulduğunu ve yumuşak bir müdahale ile balinayı açık denize çekmeye çalışacaklarını belirtti.

Açıklamada, hoparlörlü bir drone ile katil balina sürüsü sesi yayılacağı ve balinanın ‘cezbedilerek’ doğal yaşam ortamı olan denize doğru yönlendirileceği ifade edildi.

Balinanın korkmaması için drone, balinaya olan birkaç yüz metrelik mesafesini koruyacağı vurgulandı.

Haber Kaynağı: Karar Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir