E-Spor

Türkiye’de E-Spor Günden Güne Yaygınlaşıyor

Türkiye’de E-Spor | Fotoğraf: 5Mid.com

E-Spor Nedir

Dünyada Electronic Sports olarak anılan E-Spor, sporcuların takım ya da bireysel olarak, bir lig usulünde bilgisayarda online oyun oynayarak birbirleriyle müsabaka etmeleri olarak tarif edilebilir.

Dünyada 2000 li yılların başından itibaren gelişen bu spor türü ülkemizde son yıllarda gitgide daha popüler hale gelmeye başladı.

(Bunun yanında belirtelim ki diğer taraftan da ESpor’un gerçekten bir spor olup olmadığı tartışmaları yapılıyor. Takdir sizin.) 

4 Büyükler de ESpor’da

İlk olarak 2015’te Beşiktaş’ın ve ardından da 2017’de Fenerbahçe ve Galatasaray’ın E-Spor takımlarını kurarak lige dahil olmalarıyla, Türkiye’de ESpor daha geniş kitlelerce duyulmaya başlandı. Son olarak 2019’da Trabzonspor da E-Spor alemine girdi.

Lisans Almak Gerekiyor

Espor günden güne gelişirken, bununla birlikte yarattığı ekonomi de giderek büyüyor. Espor takımlarında yer alan sporcular turnuvalardaki başarılarına göre aylık 15-20 bin TL’nin üzerinde gelir elde edebiliyorlar. Bu sebeple sporcu olmaya ilgi giderek artıyor.

Turnuvalarda yarışabilmek için lisanslı sporcu olunması gerekiyor. Türkiye’de ESpor lisansları Türkiye ESpor Federasyonu tarafından veriliyor.

ESpor Federasyonun 2019 Nisan ayında verdiği bilgilere göre Türkiye’de Espor takım sayısı 55’i, sporcu sayısı ise 550’yi geçmiş durumda. Bu sporvcuların 30’dan fazlası ise kadın.

Hangi Oyunlar ESpor Kapsamında

Türkiye’de aşağıdaki oyunların hemen hepsinin profesyonel olarak turnuvaları düzenleniyor.

  • League of Legends
  • FIFA
  • Counter Strike
  • PES
  • ZULA
  • PUBG
  • Fortnite
  • Wolfteam

Okullarda Ders Olarak Okutulacak

ESpor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir‘in Habertürk’e verdiği mülakata göre, Türkiye E-Spor Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokole göre, liselerarası Espor turnuvalarının yapılması, ESpor’un liselerde müfredata konularak ders olarak okutulması gibi bir dizi kararlar alındı.

Bu Sektörün Önü Açık

ESpor Türkiye’de futboldan sonra en çok takip edilen spor dalı. Yani basketbolun 30 40 yılda geldiği noktaya ESpor 3-4 yıl gibi kısa bir zamanda geldi. Yeni neslin bu konuya çok daha ilgili olduğu düşünülürse, ESpor’un futbolu bile geride bırakması imkansız değil gibi.

 

Eğer ESpor konusuna ilgin varsa ve DroneTR ‘ın ESpor sayfalarında yazar olmak istersen bize iletisim@DroneTR.net adresinden ulaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir