Barselona Kent Yönetimi Yaşlılar İçin Robot Bakıcıları Denediğini Duyurdu

Barselona Kent Yönetimi Yaşlılar İçin Robot Bakıcıları Denediğini Duyurdu

Barselona kent yönetimi, yaşlı vatandaşların yaşam koşullarını teknoloji yardımıyla iyileştirmek için robot bakıcıları denediğini duyurdu. Henüz deneme aşamasında olan proje kapsamında, 75 yaşındaki bir Barselonalı olan Margarita Fernandez’in yaklaşık 2 aydır Misty adındaki bir robotla birlikte yaşadığı açıklandı.

Robot bakıcı ile birlikte yaşayan Margarita Fernandez robot ev arkadaşı Misty hakkında “Yaptığı şeyler, yalnız yaşayan ve bir arkadaşa ihtiyaç duyan yaşlı insnalara ardım edişi ilginç. Hayatı biraz olsun keyifli hale getiriyor.” diyor. Bakıcı robotlar yaşlı insanalara evde hem arkadaşlık yapıyor, hem de ilaçlarını almak gibi günlük rutinlerini hatırlamalarında yardımcı oluyorlar.

Barselonalı yönetciler yıl sonuna kadar 50 eve daha bakıcı robotlardan yerleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Diğer Teknoloji Haberleri

TÜSİAD Dijital Akademi İle 3 Yılda 100.000 Gence Yeni Nesil Teknolojiler Hakkında Eğitim Vermeyi Hedefliyor - İşim Gücüm Geleceğim Projesi

TÜSİAD “Dijital Akademi” İle 3 Yılda 100.000 Gence Yeni Nesil Teknolojiler Hakkında Eğitim Vermeyi Hedefliyor – “İşim Gücüm Geleceğim Projesi”

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD), dijital dönüşümü desteklemek için başlattığı “İşim Gücüm Geleceğim” projesi kapsamında, üç yılda 100 bin gencin, “aranılan uzmanlık alanlarında” eğitimi hedefleniyor. Projenin tanıtımında …
Devamını Oku
Daha Fazla Haber Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir