HADOTürkiye E-Spor

Teknoloji İle Aktivitenin Birleştiği Espor: HADO Şimdi Türkiye’de

Çocukluğumuzun Oyunu “Yakar Top” Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle Birleşti ve HADO Oldu

Çocukluğumuzun fenomen oyunu Street Fighter’da Ryu ve Ken’in meşhur hareketi “hadouken” (nam-ı diğer aduuket) den yola çıkan Japon Hiroshi Fukuda‘nın ortaya çıkardığı HADO oyunu, ortaya çıktığı 2014’ten bu yana özellikle Asya’da çok popüler olmuş durumda.

Spor girişimcisi Koray Erdemir’in organizasyon haklarını alarak Türkiye’ye getirdiği HADO, TC Gençlik ve Spor Bakanlığı kontrolünde Türkiye E-Spor Federasyonu ile HADO Türkiye arasında 18 Haziran 2020 de yapılan protokol ile Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) altında bir spor branşı haline geldi.

Geçtiğimiz aylarda HADO milli takımı seçmeleri yapıldı ve HADO milli takımımız kasım ayında Fransa’da düzenlenecek HADO Avrupa Şampiyonası‘na katılacak.

HADO Nasıl Oynanıyor?

Kısaca anlatmak gerekirse HADO, 3’er kişilik 2 takımdan oluşan ve sanal gerçeklik gözlüğü ile dijital bileklik takan oyuncuların 80 saniyelik periyotlarda rakiplerine “sanal toplar” atarak vurmaya çalıştığı ve rakipten gelen “sanal toplar”dan “sanal kalkanlar” yaparak korunmaya çalıştıkları, bu sayede aldıkları puanlarla birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştıkları, strateji ve çevikliğin bir arada olduğu bir espor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek HADO hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir