Güncel Teknoloji HaberleriÖne ÇıkanlarRobotlarTürkiye'den Haberler

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması, Şanlıurfa GAP Arena’da Başladı (13-16 Haziran)

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması, Şanlıurfa GAP Arena’da Başladı (13-16 Haziran)

12 Kategoride, 4 Bin 397 Robot ve 10 Bin 813 Katılımcıyla
14 Yılın Katılımcı Rekoru Kırıldı

İlki Millî Eğitim Bakanlığınca 2007 yılında 3 kategoride 132 robot ile gerçekleştirilen geleneksel robot yarışmasının 14’üncüsü; bu yıl 12 kategoride, 4 bin 397 robotla ve 10 bin 813 katılımcıyla yapılıyor.

Ön eleme aşamasının tamamlandığı 14. Uluslararası MEB Robot Yarışması‘nın finalleri, 13 Haziran pazartesi günü Şanlıurfa GAP Arena’da başladı.

Bu yıl bir rekor kırılarak 12 farklı kategoride ulusal düzeyde 4404 robot ve 10803 katılımcının başvuruda bulunduğu MEB Robot Yarışmasının finallerinde; 12 kategoride, 2 bin 453 robotla ve 5 bin 425 katılımcı yarışıyor

Yarışmanın açılış törenine canlı bağlantı ile katılan Milli Eğitim Bakanı Özer, uluslararası robot yarışmasının bilim ve teknoloji alanında gençlerin ilgi ve meraklarını perçinlemek, onları araştırmaya teşvik etmek ve onların yeni bilgiler üretmelerine destek sağlamak amacıyla gerçekleştirildiğini ifade ederek “Kovid 19 salgını nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz Robot Yarışması’nı bugün Şanlıurfa’da geniş katılımlı bir şekilde düzenliyoruz. Sadece Türkiye’den değil Bosna Hersek, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Katar, Pakistan, Afganistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi farklı ülkelerden 100’e yakın öğretmen ve öğrencimizi Şanlıurfa’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması, Şanlıurfa GAP Arena’da Başladı (13-16 Haziran)

Finallerde Ekiplerin Yarıştığı 12 Kategori Şu Şekilde:

ORTAOKUL SEVİYESİ
Çizgi İzleyen (Temel Seviye)
Tozkoparan

LİSE ve ÜNİVERSİTE SEVİYESİ
Temalı Robot
Endüstriyel Robot Kol
Tasarla Çalıştır
Yumurta Toplama (Caretta Caretta)
Mini Sumo
Çizgi İzleyen (İleri Seviye)
Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye)
İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)
Serbest Proje
Labirent Ustası

MEB Robot Yarışması 2022 Canlı Yayın Linki

Robot yarışlarını gün içerisinde MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Youtube Kanalı’ndan (https://www.youtube.com/c/MesleğimHayatım) izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir