İHA-SİHA-TİHA-DİHAÖne ÇıkanlarSilahlı DroneTürkiye'den Haberler

BM’ye Göre Dünya Tarihinde Bir İlk: Türk Yapımı KARGU-2 Drone Yapay Zekasıyla Karar Verip Saldırı Gerçekleştirdi

Yapay Zekasıyla Karar Verip Saldırı Gerçekleştiren Drone: Kargu-2

BM bünyesinde kurulan Libya Uzmanlar Paneli’nin hazırlayıp BM Güvenlik Konseyine sunduğu Mart 2021 raporunda tarihte bir ilk olma özelliğini taşıyan önemli bir bilgiye yer verildi.

Raporda aktarılan olaya göre, Libya’daki çatışmalar esnasında darbeci Hafter güçlerince yapılan saldırıların püskürtülmesinin ardından, patlayıcı yüklü Türk yapımı otonom kamikaze drone Kargu-2 tarafından tespit edilerek vuruldu.

Bu olay, makine öğrenimine dayalı otonom bir silahın şimdiye kadar bilinen ilk vakası olarak kabul ediliyor. İHA ‘ların kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği ilk saldırı olabileceği ifade ediliyor.

Azerbaycan’ın işgalci Ermeni güçlerine karşı yürüttüğü savaşta zaferi getiren Bayraktar TB2 SİHA ‘larının ardından gözler yine bir Türk markası olan Kargu-2 kamikaze İHA ‘larına çevrildi.

Kargu-2 Drone Özellikleri | kaynak: gzt.com

BM raporuna yansıyan bu haber dünya basınında da geniş bir şekilde yer buldu. AXIOS, “Katil robotların çağı çoktan başlamış olabilir” derken, New Scientist dergisi haberi, “Drone’lar ilk kez insanlara tamamen otonom olarak saldırmış olabilir” başlığıyla verdi. New York Post‘ta ise aynı haber “Katil drone, kendisine söylenmeden bir insan hedefini avladı” şeklinde geçti. Türkiye’de ise haberler genel olarak şu şekildeydi:

Drone Bir Dakika Türkler Geliyor | kaynak: takvim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir