Öne ÇıkanlarTürkiye'den Haberler

İzinsiz Drone Uçurma Cezası 2021 Tarifesi Açıklandı

SHGM İzinsiz Drone Uçurma Cezası 2021 Tarfesini Açıkladı

Bilindiği üzere Türkiye hava sahasında Drone uçurmak isteyen kişilerin tabi olduğu birtakım kurallar (kayıt, izin vb.) var. Bu kurallara uymadan yapılan drone uçurma faaliyetlerinin ise çok ciddi idari para cezaları bulunuyor. Bu cezalar her yıl SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından güncellenerek açıklanıyor. Siz de bu cezalarla karşılaşma istemiyorsanız, dronlarınızı kurallara uygun bir şekilde uçurmaya özen gösterin.

2920 sayılı kanunun (Türk Sivil Havacılık Kanunu) 144. maddesinde yer alan cezalar şu şekilde:

Dronu SHGM sistemine kayıt ettirmemenin cezası 9.834 lira. (Geçen sene 7.353 liraydı.)

Birinci Fıkra:İnsansız hava aracı satan şirketlerin sorumlu işleticileri ve yöneticileri, satılan araç bilgileri ile satın alanların kimlik bilgilerini usulüne uygun şekilde tutmak ve azami kalkış ağırlığı beşyüz gram (dahil) üzerindeki insansız hava araçları ile ilgili bilgileri, aynı gün içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan kayıt sistemine kaydetmek zorundadır. Bu kayıtlar, suç işlenmesinin önlenmesi ve suç soruşturmalarında kullanılmak üzere kolluk birimleriyle paylaşılır. Bu yükümlülüğe aykırı hareket edenler ile yurtdışından bireysel olarak getirdiği veya yurtiçinde devraldığı aracı en geç üç gün içinde sisteme kaydettirmeyenlere …… Türk Lirası idari para cezası verilir.”

SHGM Sistemine Kayıtla İlgili Şu Sayfada Bilgi Bulabilirsiniz.

Kayıt esnasında gerçeğe aykırı beyan vermenin cezası 19.667 lira. (Geçen sene 14.705 liraydı.)

İkinci Fıkra: “Kayıt esnasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya veri girişi yapanlara ….. Türk Lirası idari para cezası verilir.”


Uçuşa yasak yerlerde drone uçurmanın cezası 1.986 liradan 19.667 liraya kadar. (Geçen sene 1471 – 14.705 liraydı.)

Üçüncü Fıkra: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca belirlenen kurallara aykırı olarak veya mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında insansız hava aracı uçuran kişilere …… Türk Lirasından ……. Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır.”

Uçuş İzinleriyle İlgili Şu Sayfada Bilgi Bulabilirsiniz.


SHGM’nin alacağı diğer önlemlere uymamanın cezası 1.986 liradan 19.667 liraya kadar. (Geçen sene 1471 – 14.705 liraydı.)

Dördüncü Fıkra: “Yukarıda sayılanlar dışında kalıp da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün insansız hava araçları ile ilgili koyduğu kurallara ve bu kapsamda sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara ….. Türk Lirasından …… Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.”


Belirlenen alanlar dışında insansız hava aracı uçuranlara uygulanacak idari para cezaları mahallin mülki idare amirince (vali ya da kaymakam tarafından) , diğer idari para cezaları ise Sivil Havacılık Genel Müdürü tarafından uygulanır.


Bunlar idari para cezaları, bununla birlikte, drone uçururken bir insana ya da eşyaya zarar vermeniz halinde, kişilerin özel hayatını ihlal eder tarzda uçuş yapmanız durumunda ya da MİT, TSK gibi özel güvenlikli alanların üzerinde/yakınında uçuş yapmanız durumunda bu para cezalarının yanında ayrıca karakolluk olup adli cezalara da maruz kalabilirsiniz.

Herkese kırımsız ve cezasız uçuşlar.

Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir