Drone Savar SistemleriİHA-SİHA-TİHA-DİHAÖne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Meteksan’ın Ürettiği Drone Savar Sistemi: KAPAN

Mikro ve Mini İHA Tehdidine Karşı Etkin Koruma Kalkanı

METEKSAN tarafından üretilen ve ilk kez IDEF 2021’de sergilenen drone savar sistemi KAPAN, mini/mikro İHA tehditlerine yönelik etkin bir koruma hizmeti sağlıyor.

Son birkaç yılda ortaya çıkan ve kritik tesislerin ve sınır güvenliğinin sağlanmasında büyük bir tehdit haline gelen drone saldırılarına karşı, en etkin çözüm olarak radar ve lazerle imha sistemleri kullanılıyor. Bu sistemleri bünyesinde bulunduran KAPAN, yapay zeka destekli KAPAN Komuta Kontrol Yazılımı ile tehdit içeren dronelara karşı otonom ve etkili bir müdahale imkanı sağlıyor.

METEKSAN Savunma Radar Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı İzzet Adil Baktır, KAPAN ile ilgili şu bilgileri verdi:

Drone’ların bir tehdit olarak ortaya çıkması, birkaç yıllık yeni bir konu. Tüm dünya, bu tehdide karşı en etkin çözümün ne olacağını tartışıyor. Konunun birçok boyutu var ve hepsinin, ayrı ayrı ele alınması gerekiyor. KAPAN Drone Savunma Sistemi’ni, konunun farklı boyutlarını ele alabilecek, ölçeklenebilir, farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi için farklı sensor tiplerini ve drone imha stratejilerini sisteme dahil edebilecek açık bir mimariye sahip bir sistem olarak geliştirdik. IDEF 2021’de, bu sistemin yeni yüzü KAPAN Komuta Kontrol Yazılımı’nı özellikle ön plana çıkartmak istiyoruz. Yapay zeka destekli bu yazılım, drone tehditleri tespit edilip etkisiz hale getirilene kadar olan süreci istenildiğinde operatörden bağımsız tamamen otomatik olarak bir kaç saniye içinde gerçekleştiriyor. Bunun dünyada drone savar sistemleri alanında ortaya çıkan rekabette Meteksan Savunma’yı en ön plana çıkarttığını görüyoruz.

KAPAN Sistemi’nin bazı özellikleri şu şekilde:

· 2.5 km’ye Kadar Drone Tespiti

· Ölçeklendirilebilir Mimari

· Sabit veya Mobil Kullanım

· Düşük Görüş Şartlarında, Hedef Sınıflandırma ve Teşhis

· 360° veya Seçilen Açısal Sektörde Tarama

· Alarm Bölgeleri ile Uzak Menzilden Erken Uyarı

Meteksan Savunma Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş'ın verdiği bilgiye göre, Kapan Drone Savar Sistemi, radarı ve termal/gündüz kameralarıyla üstün drone tespit ve takip performansı sunuyor, RF karıştırıcı ve opsiyonel olarak sunulan lazer sistemiyle de drone imhasına olanak tanıyor.

KAPAN ile ilgili daha detaylı bilgileri şu sayfada bulabilirsiniz:

https://www.meteksan.com/tr/urunler/cevre-sistemleri/kapan-drone-savar-sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir