Drone Kullanmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bilinçsiz Drone Kullanımı Başınızı Belaya Sokabilir.

Drone Uçurmak Eğlenceli Olduğu Kadar Tehlikeli de Olabilir

Ülkemizde Drone kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Drone’lar hem ticari hem de hobi maksatlı olarak hayatımızda daha çok yer almaya başlıyor. Artık insanlar doğum günü hediyesi olarak çocuklarına drone alıyor. Teknolojinin hızlı gelişimiyle drone’ların hobi faaliyeti olmaktan çıkıp hayatımızda daha çok yer edineceği ise su götürmez bir gerçek.

İşte bu noktada drone uçururken bazı konulara dikkat etmek hayati önem taşıyor. Yoksa eğlenceyle başlayan süreç, hiç umulmadık bir şekilde büyük cezalarla hatta hapisle bile neticelenebilir.

Drone uçururken dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında buabilirsiniz.

Tedbirinizi Alın, Kurallara Uyun, Güvenle Uçun.

1- Kendinizi ve Drone ‘unuzu Kayıt Ettirmelisiniz

Ülkemizdeki yasal mevzuata göre Drone/İHA kullanımıyla ilgili yetkiler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SGHM) verilmiştir. SGHM’nin yayınladığı talimatlara göre 500 gr üzerinde Drone/İHA kullanacak herkesin İHA Kayıt Sistemi‘ne kaydolması gerekmektedir.

İster ticari maksatlı isterse de hobi amaçlı olsun, eğer drone uçurmayı düşünüyorsanız, öncelikle SGHM’nin (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) İHA Kayıt Sistemi‘ne giderek (https://iha.shgm.gov.tr/ ) sisteme kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

2- Drone Ehliyeti (İHA Sertifikası) Almanız Gerekebilir.

SGHM’nin belirlediği standartlara göre Drone’lar (İHA-İnsansız Hava Araçları) uçuş ağırlıklarına bağlı olarak İHA-0 (500 gr-4 kg) İHA-1 (4-25 kg) İHA-2 (25-150 kg) ve İHA-3 (150 kg üzeri) olarak kategorize edilmiştir.

Ağırlığı 500 gr’ın üzerinde olan İHA kullanımı için eğitim gereklilikleri aşağıda verilmiştir:

İHA TipiAçıklamaEğitim GerekliliğiDers Saati
İHA0500 gr (dahil) ile 4 kg arasıBireysel için Yok
Ticari için Var
12
İHA14 kg (dahil) ile 25 kg arasıBireysel için Yok
Ticari için Var
36

Bu kapsamda eğer ticari uçuş gerçekleştirecekseniz, cihazınızın uçuş ağırlığına göre İHA0 ya da İHA1 Sertifikasına sahip olmalısınız. Aksi taktirde yüksek meblağlı idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

3- Uçuşa Yasak Bölgelerde Kullanmamalısınız

SGHM’nin İHA Kayıt Sistemi‘ne kayıt olduğunuzda, sistemde bulunan Türkiye haritasında şehrinizdeki hangi bölgelerin uçuşa yasak bölge, kırmızı bölge (özel izne tabi bölge) hangi bölgelerin yeşil bölge (uçuşa serbest bölge) olduğunu görebilirsiniz. Serbest bölge (yeşil), özel izne tabi bölge (kırmızı) ve uçuşa yasak bölge dışında kalan, ilgili kurum / kuruluşlarla yapılacak koordinasyon neticesinde olumlu görüş
alınması halinde NOTAM yayını ile uçuş gerçekleştirilebilecek sahalar ise izne tabi bölge olarak belirlenmiştir.

Şehirlerdeki yeşil bölgelerde zaman zaman valilik ya da kaymakamlıkça geçici süreyle uçuş yasakları getirilebiliyor. Bu sebeple yeşil bölgede uçuş yapılacağı zamanlarda da mülki birimlerden bilgi almakta fayda var. Ticari ya da hobi amaçlı uçurup uçurmadığınıza bakılmaksızın, uçuşa yasak bir bölgede ya da zamanda drone uçurmanız halinde de yüksek meblağlı idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Örneğin Sivil Havacılık Kanununun 144. Maddesi’nde “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca belirlenen kurallara aykırı olarak veya
mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında insansız hava aracı uçuran kişilere 1.471 Türk
Lirasından 14.705 Türk Lirasına kadar idari para cezası
uygulanır”
hükmü bulunmaktadır..

2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 7. Maddesinde “Bölgenin fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita,
resim ve krokisinin yapılması, not alınması veya harita uygulaması gibi faaliyetlerde bulunulması,
bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak ve açıklayacak cihazlar kullanılması, bu amaçla görevlendirilmiş olanlar ile Genelkurmay Başkanlığı tarafından izin verilmiş olanlar
dışındakilere yasaktır.”
25. Maddesinde ise “….. Bu Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yazılı yasaklara aykırı
hareket edenlere altı aydan beş yıla kadar hapis ve beşbin liradan ellibin liraya kadar ağır para
cezası
verilir.”
hükmü bulunmaktadır.

4- Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Edebilirsiniz

Günümüzde neredeyse hemen her drone‘un bir kamerası bulunuyor. Gökyüzünde drone’u uçururken, drone kamerasından gelen görüntülerle yönümüzü tayin ediyoruz ya da dünyaya kuş bakışı bakmanın özgürlüğünü hissediyor, bu sayede yeni yerler keşfediyoruz.

Drone’larda bulunan kameraların bu sayılan güzelliklerinin yanında bir de bizim için büyük sıkıntı yaratabilecek bir yanı bulunuyor. O da özel hayatın gizliliği ilkesi. Şöyle ki bir apartmanın üst katlarında evinde oturan birisi, camının önüne drone gelip içeriyi gözlediğinde bu durumdan rahatsız olabilir. Ya da normalde 2 mt tel örgünün arkasında, kendi villasının bahçesinde ailesiyle gözlerden uzak bir şekilde vakit geçiren birisi, bahçenin üzerinde uçan ve kendisini gözetlediğini düşündüğü bir drone’dan rahatsız olabilir.

İşte bu ve buna benzer durumlar başınıza büyük dertler açılmasına neden olabilir. Çünkü mevzuatımızda özel hayatın gizliliği ilkesine büyük önem verilmiş ve büyük cezalarla koruma altına alınmış durumda. Türk Ceza Kanununun 134. Maddesinde “kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır, gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde verilecek cezanın 1 kat artırılır hükmü bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanında davacı kişinin tazminat davası açması da işin cabası.

5- İnsanların Canına ya da Mallarına Zarar Verebilirsiniz

Bir diğer sıkıntı yaşayabileceğiniz konu da, insanlara ya da eşyalara zarar vermeniz.

Drone kullanma konusunda yeteri kadar usta olmamanız ya da hava şartlarından veya teknik bir aksaklıktan dolayı (şarjın bitmesi vs.) drone’un gökyüzünde uçarken yüksekten aşağıda bulunan insanların ve eşyaların üzerine düşmesi halinde, hiç de hoş olamayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun yanında drone’un uçmasını sağlayan pervanelerin yüksek hızda dönmesi de insanlara veya eşyalara zarar vermenize neden olabilir. Bu sebeple drone’ları insanların bulunduğu yerlerde ve kalabalığın üzerinde uçurmak yasaktır.

Sivil Havacılık genel Müdürlüğü’nünü yayınladığı Talimatname’nin 19. Maddesinde “İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş gerçekleştirilmelidir.” hükmü bulunmaktadır.

Şu videoyu tekrardan buraya bırakalım.

Tedbirinizi Alın, Kurallara Uyun, Güvenle Uçun.

İyi eğlenceler.

DroneTR

DroneTR Türkiye’de drone larla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenenlerin biraraya gelerek bilgi paylaşımı yaptıkları bir platform olmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

DroneTR ‘da drone larla ilgili bilgiler, Türkiye’den ve dünyadan drone sporları haberleri, drone kullanıcılarının deneyimleri, drone larla çekilmiş birbirinden güzel fotoğraf ve videolar, yeni drone fikirleri vb. gibi birçok konuda güncel içerikler bulunur.

Drone konularının yanında ülkemizde ve dünyada son yıllarda hızla gelişen E-Spor ve diğer teknoloji konularında da içerikler paylaşılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir