Dünyadan HaberlerGüncel Teknoloji HaberleriİHA-SİHA-TİHA-DİHAÖne Çıkanlar

İsrail, İHA’ları Etkisiz Hale Getirecek Lazer Silahını Başarıyla Test Etti. Prototipi 2025’te Çıkacak

İsrail, İHA‘ları Etkisiz Hale Getirecek Lazer Silahını Başarıyla Test Etti

İsrail ordusu, insansız hava araçlarını (İHA) vurabilen havadan havaya lazeri silahını başarıyla test ettiğini duyurdu.

Önümüzdeki yıllarda daha büyük ölçüde kullanılması planlanan teknolojinin kısa menzilli roketler için geliştirilen hava savunma sistemi Demir Kubbe’yi tamamlayacağı kaydedildi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, insansız hava araçlarını (İHA) ve diğer uçan hedefleri vurmak için geliştirilen silahın prototipinin 2025 yılına kadar hazır olmasını umduklarını açıkladı.

Halihazırdaki sistemin mayıs ayındaki 11 günlük kriz sırasında Gazze’den atılan roketlere karşı yüzde 90’lık bir durdurma oranına sahip olduğu biliniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Yaniv Rotem, savunma şirketi Elbit Systems ile geliştirilen prototipin sivil bir uçağa monte edildiğini ve Akdeniz üzerinde yakın zamanda yapılan bir testte “birkaç” insansız hava aracının başarıyla düşürüldüğünü söyledi.

Rotem, gazetecilere verdiği demeçte, yeni sisteimin “Havadan gelen tehditleri engelleme ve yok etme yeteneğinin çığır açıcı” olduğunu belirterek, “İsrail’in bu tür yetenekleri kullanan ilk ülkeler arasında olduğunu” kaydetti.

İsrail’li yetkililerin yapılan testle ilgili yayınladıkları videolarda, lazer silahının İHA’ların üzerinde delikler açtığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir