Drone TaksiDünyadan HaberlerGüncel Teknoloji HaberleriÖne ÇıkanlarUçan Arabalar

Slovakya’nın Uçan Arabası “AIRCAR” 2,5 Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşüyor

Slovakya'nın Uçan Arabası "AIRCAR" 2,5 Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşüyor
Slovakya’nın Uçan Arabası “AIRCAR” 2,5 Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşüyor

Slovak mucit Štefan Klein tarafından geliştirilen ve AirCar adı verilen verilen uçan araba, Slovakya’da iki havalimanı arasında test uçuşu yaptı. AirCar, yaklaşık 75 kilometre süren test uçuşunda 35 dakika havada kaldı ve 170 kilometre sürate ulaştı.

Slovakya‘daki Bratislava ve Nitra kentleri havaalanları arasında kat edilen bu mesafe, bu uçan otomobil prototipi ile yapılmış en uzun mesafe oldu.

Araç, drone taksi prototiplerinin yapabildiği gibi dikey havalanamıyor. Uçuşa geçebilmek için uçaklar gibi bir piste ihtiyaç duyuyor.

Prototipi de uçuran Štefan Klein, aracı üretmenin yaklaşık 2 yıl aldığını ve 2 milyon eurodan daha az bir yatırımla geliştirildiğini söyledi.

Yaklaşık 70 litre benzin alabilen uçağın 1000 kilometrelik bir menzili olabileceği belirtiliyor.

Hibrit araçta BMW motoru bulunuyor ve normal araç deposu ile hareket ediyor.

Slovak mucit Štefan Klein, 2 dakika 15 saniyede otomobilden uçağa dönüşen hibrit aracın 2500 metre irtifaya ulaşabileceğini de belirtiyor.

Araç şu ana dek 40 saatten fazla havada kaldı ve 143 iniş ve kalkış gerçekleştirdi.

AirCar ismi verilen prototip, iki kişiye kadar taşıyabiliyor ve toplam 200 kiloluk yükle havalanabiliyor. (kaynak: bbc.com/turkce)

Bu aracı bir uçaktan ayıran ve onun bir uçan otomobil olmasını sağlayan yanı, karayolu standartlarına uygun ebatlarda bir araba haline gelerek karayolunda da rahatça gidebilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir