Güncel Teknoloji HaberleriÖne Çıkanlar

1000 Km Hızla Yolcu Taşımayı Amaçlayan Virgin Hyperloop İlk İnsanlı Testini Gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop

Virgin şirketler grubunun kurucusu milyarder iş adamı Richard Branson’ın çılgın projesi Hyperloop‘ta yeni bir aşamaya geçildi. Bir süredir boş olarak deneme sürüşleri yapılan projede ilk linsanlı yolculuk gerçekleştirildi. Hyperloop ile ilk deneyimi Hyperloop’un Baş Teknoloji Uzmanı Josh Giegel ve Müşteri Deneyimi Direktörü Sara Luchian yapmış oldu. Nevada çölünde yapılan İlk insanlı testte 172 kilometre hıza kadar ulaşan Hyperloop, 500 metreyi 15 saniyede kat etti. Test sonrasını deneyimini paylaşan Sara Luchian, yolculuğun heyecanlı olduğunu, herhangi bir rahatsızlık hissetmediklerini belirtti.

Saatte 1000 km Hızla Gidecek

Los Angeles merkezli Hyperloop projesi, insan ve kargoyla dolu yüzen kapsüllerin saatte 671 mil (1080 km)  hızla tüplerin içinden geçmesini amaçlayan bir gelecek teknolojisi olarak tanımlanıyor. Manyetik kaldırma teknolojisi kullanılarak neredeyse sessiz yolculuğa izin verecek hyperloop sistemi, New York ile Washington arası olan 360 km mesafeyi 30 dakikaya indirecek. Bu süre ticari jet uçuşlarından 2 kat, yüksek hızlı trenlerden de 4 kat daha hızlı olacak. Önümüzdeki yıllarda Abu Dhabi ile Dubai arasında sefer yapacak olan Hyperloop sistemi, tren ile 1 saat 40 dakika süren yolculuğu 12 dakikaya düşürecek.

Virgin Hyperloop

400 milyon doların üzerinde kaynak toplayan Hyperloop’un yatırımının çoğu Virgin’ın CEO’su Richard Branson ve Dubai hükümetine ait DP World isimli lojistik şirketinden geliyor. Virgin kapsüller kullanıma başlandığında yolcu taşımacılığının yanında yük taşımacılığı için daha geniş modellerin yapılacağını açıkladı.

Başka Şirketler de Bu Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

ABD’li Virgin dışında Kanadalı şirket Transpod ve İspanyalı Zeleros da benzer teknolojiyi kullanarak, yolculuk sürelerini azaltmayı ve çevreye zarar veren, petrol yakıtlı araçların kullanım oranını düşürmeyi amaçlıyor. Virgin’in yaptığı öngörülere göre, Hyperloop sisteminin güvenlik onayını 2025 yılına kadar alması, 2030 yılında da ticari operasyonlarına başlaması bekleniyor.

Bu Çığır Açıcı Deneyimin Videosunu Buradan İzleyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir