Güncel Teknoloji HaberleriUzay Seyahati

27 Mayıs 2020’de İlk Defa Bir Özel Şirket -SpaceX- Uzaya İnsan Gönderecek

Uzay Seyahatine Bir Adım Daha Yaklaşıyoruz

27 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye saatiyle 23:33 ‘te Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 2 insan gönderecek. Bu uçuş, dünya tarihinde ilk defa bir özel şirketin uzaya insan göndermesi açısından bir ilk olacak.

İnsanoğlu bugüne kadar pek çok defa uzaya astronot/kozmonot hatta turist gönderdi. Fakat tüm bu uçuşlar devlet kurumları tarafından gerçekleştirilmişti. Bu sefer ise bir özel şirket –SpaceX– bunu gerçekleştirmiş olacak. (Halihazırda SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo getirp götürüyor zaten.)

SpaceX ‘in bir diğer özelliği ise, uzaya gönderdiği roketleri tekrardan sağlam olarak dünyaya geri indirebilmiş olması. Bu şu demek oluyor; artık her uçuş için milyonlarca dolar harcayıp tek seferlik roket üretmek gerekmeyecek, aynı roket tekrar tekrar kullanılabilecek. Bu da maliyetleri düşürerek, uzay seyahati ücretinin daha da düşmesini sağlayacak.

Hatta önümüzdeki on yıllarda bir çok özel uzay seyahati firması, bu teknoloji sayesinde uzaya insan taşıyabilecek, uzay seyahati daha ucuz ve yaygın hale gelebilecek.

Şimdi herkes merakla SpaceX ‘in 27 Mayıs’ta yapacağı uçuşu başarıyla gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini beklemeye başladı.

Bu arada ülkemizde de bu uzay seyahati konusunda çalışma yapan bir şirket var: STAT.

STAT ‘ın açılımı “Space Travel Agency of Turkey – Türkiye’nin Uzay Seyahati Ajansı”. Şirket halihazırda uzaydaki gibi “yerçekimsiz ortam“ı deneyimlemek isteyenlere Rusya’da Zero-G deneyimi yaşatmak için girişimlere başladı. İlerleyen yıllardaki hedefleri ise uzay seyahati gerçekleştirmek.

STAT ‘la ilgili detaylı bilgileri ve güncel haberleri https://statcosmos.com/ adresinde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir