Güncel Teknoloji HaberleriYapay Zeka

“Elon Musk – Neuralink” | Beynimize Çipi Takacaklar Ve Sonrasında Neler Olacağını Hep Birlikte Göreceğiz

Beyne Takılacak Çip Dertlere Deva Mı Olacak Yoksa Başımıza Yeni Dertler Mi Açacak?

Çılgın Adam Elon Musk Yine Bir İcat Çıkardı: Aklımızı Başımızdan Alacak

Son günlerde bültenlere düşen bir habere göre Amerikalı “girişimci” Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink isimli şirket birkaç yıldır “beyne çip takma” üzerinde çalışıyormuş.

Elon Musk önümüzdeki yıl içinde ilk kez bir Neuralink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söyledi. Buna göre pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve bu sayede beyne elektrotlar gönderilebilecek, bu sayede beynin herhangi bir bölgesiyle iletişime geçilebilecek ve oradaki hasarlı noktalar tamir edilebilecekmiş. Özellikle tedavi değil tamir dedim çünkü burada bahsedilen şey artık insandan çıkıp robota (ya da yarı insan yarı robota diyelim) dönüştürülmüş bir varlık oluyor.

Bence bu teknolojinin bir güzel yanı, görme engelli olanların görebilmesine olanak sağlayabileceği ihtimali. Keşke sadece böyle kısıtlı amaçlar için kullanılsa. Ama öyle kalmayacağı aşikar malesef.

Yine bu taknoloji sayesinde artık insanların yabancı dil öğrenmesine de gerek kalmayacakmış, çünkü beyne takılan çip sayesinde konuşmaya bile gerek kalmadan (düşüncenin çipten çipe iletimiyle) iletişim kurabilecekmişiz. Ama duygusal olarak konuşmak isteyebilir insanlar diye eklemeyi de ihmal etmiyor “çılgın girişimci”.

5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hala yapabiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin.

Evet.. Biz Bunu Matrix’te Görmüştük

Matrix filmini izleyenler hatırlar, ana karakter Neo bir koltuğa oturtulup kafasının arka kısmından bir fiş sokularak beynine “bilgiler” yükleniyordu. Bu sayede Neo dövüşmeyi, bir anda bilir hale geliyordu: “I know Kung-Fu.”

O filmde bir tane Neo vardı. Ya dünyadaki herkes “Neo” olursa, o dünyada yaşamak nasıl olurdu acaba? Açıkçası bana ürkütücü geldi.

Bir diğer korktuğum konu da, beyne takılacak çiplere uzaktan bir yerlerden erişimle bağlanılabilme ihtimalinin olması. Beynimizi ele geçiren, her şeyi ele geçirmiş demektir.

Hayat keşke sadece modem şifremizin ele geçirilmesinden korktuğumuz zamanlardaki gibi kasaydı.” (2040 yılından bir özlem…)

Bu arada, Matrix filmi de 1999’da çekilmişti. Daha o vakitler cep telefonu yoktu hayatımızda. (Heyy gidi günler…)

Sağlıcakla kalın..

Şu videolarla bu konuya biraz daha derinlemesine bakabilirsiniz.

DroneTR

DroneTR Türkiye’de drone larla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenenlerin biraraya gelerek bilgi paylaşımı yaptıkları bir platform olmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

DroneTR ‘da drone larla ilgili bilgiler, Türkiye’den ve dünyadan drone sporları haberleri, drone kullanıcılarının deneyimleri, drone larla çekilmiş birbirinden güzel fotoğraf ve videolar, yeni drone fikirleri vb. gibi birçok konuda güncel içerikler bulunur.

Drone konularının yanında ülkemizde ve dünyada son yıllarda hızla gelişen E-Spor ve diğer teknoloji konularında da içerikler paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir