Güncel Teknoloji HaberleriÖne ÇıkanlarRobotlar

Gebze Teknik Üniversitesi Öğrencileri Yerli Uzay Keşif Aracı Üretti

‘Yazılım ve tasarımı bize ait, tamamı yerli’

Gebze Teknik Üniversitesinde (GTÜ) robotik alanda çalışmalar yürüten ‘Rover Takımı’ öğrencileri, engebeli arazide ilerleyip nesnelere müdahale edebilen, karşılaştığı objelerden örnekler alıp analiz yapabilen insansız uzay keşif aracı prototipi üretti.

Yaklaşık 6 ayda tamamladıkları araçla bu yıl Polonya`da düzenlenen en prestijli uzay ve robotik yarışmalarından European Rover Challenge`a katılan öğrenciler, 60 takım arasından 11.oldu.

Araç üzerindeki çalışmalarını sürdüren öğrenciler, gelecek sene ABD`de düzenlenecek University Rover Challenge yarışmasına katılarak daha iyi dereceler almayı hedefliyor.

Takım kaptanı ve Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Yunus Emre Eyüboğlu, ekibin geçen yıl robotik alanda çalışmalar yapmak ve yarışmalara katılmak amacıyla kurulduğunu anlattı.

‘Yazılım ve tasarımı bize ait’

Eyüboğlu, aracın özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yazılım ve tasarımı bize ait olan aracın tamamı yerli. En belirgin özelliklerinden biri, kendi başına karar vererek bir arazide herhangi bir yerden başka konuma gidebiliyor olması. Örneğin; biz bunu A konumundan başlatıp `C konumuna git` dediğimizde aracın engellerden kaçınarak kendi rotasını oluşturarak gitmesi, en belirgin özelliklerinden biri. Önünde bulunan 6 eksenli robot kol ile yolda giderken karşılaştığı nesneleri manipüle edebiliyor. İlginç bir objeye rastladığında bunu alıp analiz ediyor.”

Kaynak: Sputnik TR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir