3D YazıcılarGüncel Teknoloji HaberleriÖne Çıkanlar

Hollanda Polisi 3D Yazıcıda Üretilen Silahların Peşine Düştü

3D Yazıcı İle Üretilen Silahlar Tehlike Yaratıyor

3D Yazıcı İle Silah Üretmek Suç Mu?

3D baskılı silah, ilk kez 2013 yılında ABD’nin Texas kentinde Cody Wilson adlı üniversite öğrencisi tarafından üretilmişti. İkinci el bir 3D yazıcı ile plastik malzemeden üretilen silahın, sadece ateşleme mekanizması metalden oluşuyordu.

Wilson’un internette yayınladığı silahın üretim planı, çoğunluğu ABD ve İspanya’dan olmak üzere, 100 binden fazla kişi tarafından indirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesi muhabirleri, plastik malzeme ile basılan silahların, güvenlik kontrolleri sırasında metal dedektörleri tarafından farkedilmediğini ortaya çıkardı.

Hollanda Polisi 3D Yazıcı İle Üretilen Silahlar Hakkında Harekete Geçti

Hollanda’da savcılık ve polis, ev yapımı 3D silahlarla ilgili olarak geniş çaplı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Hollanda polisine göre, seri numaraları bulunmayan ve resmi makamların göremeyeceği şekilde üretilen baskı ruhsatsız silahlar, hem yurtiçinde hem de yurtdışında ciddi endişe yaratıyor.

Savcılık sözcüsü, ister metal veya ister 3D yazıcı ile yapılsın, bütün ateşli silahların yasak olduğuna işaret ederek, yakalanan baskı silahlarla ilgili incelemenin sürdüğünü söyledi.

İngiltere’de Bir Genç Hapis Cezası Almıştı

İngiltere’de 2019 yılında 3D yazıcı ile silah üreten bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Silahı, üniversitedeki projesi için ürettiğini öne süren 26 yaşındaki İngiliz vatandaşı, ülkesinde bu suçtan ceza alan ilk kişi oldu.

Ruhsatsız Silah Türkiye’de De Suç

İster metalden üretilsin, isterse 3D yazıcı ile plastik vb. materyalden üretilsin; resmi makamların bilgisi ve üretim izni olmadan üretilen ateşli silahlar ve silah olarak kullanabilecek her türlü nesne, Türk Ceza Kanunu’na göre suç olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir