3D YazıcılarGüncel Teknoloji HaberleriÖne Çıkanlar

İBB Türkiye’de Bir İlk Olarak 3D Yazıcı İle Ev İnşa Etti

İBB Türkiye'de Bir İlk Olarak 3D Yazıcı İle Ev İnşa Etti
İBB Türkiye’de Bir İlk Olarak 3D Yazıcı İle Ev İnşa Etti

İBB’ye bağlı şirketlerden İSTON, daha önce 3D yazıcılar ile bank ve çöp kovaları üreterek İstanbullular’ın hizmetine sunmuştu. Hatta bu projeleriyle uluslararası yarışmalarda ödüle de layık görülmüştü.

Bu sefer hedefi daha da büyüten İSTON, 3D yazıcı ile ev yazdırarak Türkiye’de bir ilke imza attı.

155 m2 büyüklüğünde, 3+1 olarak projelendirilen evin kaba inşaatı, 3D yazıcı ile 1 haftada tamamlandı. İSTON, kendi bünyesindeki Türk mimar ve mühendislerince projelendirerek hayata geçirdiği ilk 3D ev projesindeki başarısının ardından, farklı kat ve metrekarelerde yeni projeleri hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

İSTON AŞ Kalite ve Ar-Ge Müdürü Emre ÖRTEMİZ verdiği bilgide 3D Ev projesinde kullanılan harç malzemesinin İSTON tarafından geliştirildiği bilgisini verdi.

Dünyada henüz sayılı ve ülkemizde bir ilk olan bu projenin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizde ve dünyada çok daha popüler hale gelecek olan 3D ev inşaatı alanında Türk firmalarının Ar-Ge çalışmalarına hız vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aşağıdaki videoda İBB‘nin inşa ettiği 3D evin yapım aşamalarını ve son halini görebilir; projede görev alan yetkililerin projeyle ilgili bilgileri dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir