Güncel Teknoloji HaberleriSürücüsüz Arabalar

İspanya Malaga’da Elektrikli Sürücüsüz Otobüsler Trafiğe Çıktı

Malaga’da Elektrikli Sürücüsüz Otobüsler Trafiğe Çıktı

İspanya Malaga’da yapay zeka kullanarak öğrenen ve trafik ışıklarıyla etkileşim kurabilen elektrikli sürücüsüz otobüsler yolcu taşımaya başladı. Mevcut yasalar gereği sürüş esnasında ireksiyon başında bir sürücü otursa da, araç sürüşü tamamen otonom olarak gerçekleştiriyor.

Malaga Limanı ile şehir merkezi arasında yolcu taşıyan Avanza firması, Avrupa’da bir ilk olarak sürücüsüz otobüsleri hizmete aldı. İspanyol Irizar markası tarafından üretilen 12 metre uzunluğundaki otobüsler, kameralarla donatılmış ve yapay zeka sayesinde etrafında olan biteni öğrenebiliyor. Ayrıca trafik ışıklarına takılan sensörler sayesinde trafik lambalarıyla etkileşime geçerek, kırmızı ışıkta duruyor. Bu gelişmiş teknolojilere rağmen, İspanya yasaları araçların sürücüsüz hareket etmesine izin vermediği için, sefer boyunca direksiyonun başında bir sürücü de bulunuyor.

Malaga’da Elektrikli Sürücüsüz Otobüsler Trafiğe Çıktı

Avrupa ülkelerinde halihazırda buna benzer sürücüsüz otobüs projeleri var ancak ortalama boydaki bir şehir içi otobüsün yolda diğer araçlarla birlikte seyahat etmesi açısından bu uygulama Avrupa’da bir ilk teşkil ediyor. Dünyada da buna benzer örnekler görülmeye başlandı.

Singapur‘da geçen ay sürücüsüz otobüs test edilmiş, bir uygulama üzerinden biletini alan yolcular trafiğin yoğun olmadığı saatlerde Bilim Parkı’nda dolaştırılmıştı. Çin‘de de bugüne dek farklı şehirlerde 6 sürücüsüz taksi test etti. Ülkemizde de KARSAN firmasının ürettiği sürücüsüz otobüs “ATAK ELECTRIC” şubat ayının başında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içerisinde test sürüşü gerçekleştirmişti. 

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber’in sürücüsüz araçlarından biri, Mart 2018’de ABD’de bir yayanın ölümüne neden olmuştu. Bu kaza, sürücüsüz araçların yol açtığı ilk ölüm olarak kayıtlara geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir