Güncel Teknoloji HaberleriÖne ÇıkanlarUçan Arabalar

İsveçli Jetson Aero Firması Jetgiller’den Esinlenerek Ürettiği “Jetson One” Adlı Uçan Arabayı Satışa Çıkardı

İsveçli Jetson Aero Firması Jetgiller'den Esinlenerek Ürettiği "Jetson One" Adlı Uçan Arabayı Satışa Çıkardı

Kendisi Uçuyor Ama Fiyatı Gayet Makul

İsveç’te Jetson Aero adlı bir şirket, Jetson One adlı kişisel bir uçan otomobil geliştirdi ve 92 bin dolar (yaklaşık 897 bin lira) karşılığında satışa sundu. (Fiyat TL’ye çevirilince yüksek olsa da, kendi para birimleriyle değerlendirildiğinde 92 bin TL gibi düşünülebilir. Ahh bu Türkiye’deki dolar kuru…)

Tamamen elektrikli olan ve dikey kalkış ve iniş yapan (eVTOL) araca ilişkin açıklama yapan şirketin kurucu ortağı Peter Ternstrom, “Misyonumuz uçuşu herkese açık hale getirmek. Jetson One, sahip olabileceğiniz ve uçabileceğiniz bir elektrikli otomobil. Herkesi pilot yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Tek kişilik uçan otomobil hafif alüminyum ve karbon fiber malzemeden yapıldı. 86 kilogram ağırlığındaki aracın 118 beygir gücündeki motoru sayesinde saatte 101 kilometre hız yapabileceği aktarıldı. Şirket 2022’de teslim edilecek araçlarından sadece 12 adet üretti ve bunların 9’unu şimdiden sattı.

Jetson Aero, aracın yaklaşık 20 dakika boyunca hava kalabildiğini ve ABD’de ultra hafif bir uçak olarak sınıflandırıldığını aktardı. Yani aracı ABD’de çalıştırmak için pilot lisansı gerekmiyor.

Görünüm olarak dev bir dronu, kullanım olarak küçük bir helikopteri andıran araçta, bir gaz kolu, bir joystick ve bir pedal kullanılarak uçması sağlanıyor. Uçuş sırasında sabit kalmasını sağlayan ve yerdeki engelleri izleyen bir yerleşik bilgisayarı bulunuyor. Firmanın paylaştığı videodan göründüğü kadarıyla kullanımı gayet basit gibi duruyor. 🙂

Jetson One‘ı uçarken görmek isteyenleri aşağıdaki videoya alalım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir