Drone TaksiGüncel Teknoloji HaberleriÖne ÇıkanlarUçan Arabalar

Yerli Uçan Otomobil AirCar, Softtech Teknolojisiyle 2025’te İstanbul Semalarında Olmayı Hedefliyor

Haydi İnşallah ???

Türkiye’nin yerli yazılım şirketi Softtech‘in teknoloji yatırımcısı olduğu yerli uçan araba AirCar, ilk deneme uçuşunu 2021 Temmuz ayında başarıyla gerçekleştirdi.

2019’da Eray Altunbozar‘ın kurduğu AirCar‘ın Softtech ile işbirliğine gitmesinin ardından, bugün artık ortada başarılı deneme uçuşları yapan kanlı canlı bir uçan araba prototipi var.

AirCar projesiyle ilgili olarak AirCar Kurucusu Eray Altunbozar; “Şehirlerde yaşanan trafik problemini iki kişilik, elektrikli ve otonom uçan arabalar ile çözmeyi planlıyoruz. Bu sistemin en önemli kısımlarından birisi ise yazılım. 2019 yılında AirCar’ın yazılımının gerçekleştirilmesi için ekip arayışındayken Softtech ile yollarımız kesişti. İlk etapta sadece personel desteği ile başlayan iş birliğimiz bugün partnerlik düzeyine ulaştı. AirCar’ı tam otonom sistemler ile geliştirerek yazılım ve otonom sistemlerde alanında öncü firma yapma hedefindeyiz ” derken,

Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem ise “Hayal gibi görünen uçan arabalara artık çok yakınız” dedi. 

Yazılım, uçuş, otonom sürüş, yapay zeka, araç içi iletişimin yanı sıra uçuş planlama süreçlerinde uçtan uca Softtech ekibinin çalıştığını belirten Ertem, “Dünya uçan arabaların gökyüzünde dolaştığı bir geleceğe doğru hızla ilerliyor. Biz de AirCar ile dünyanın geleceğine yatırım yaptık. Yaklaşık 2 sene önce başlayan iş birliğimiz kapsamında AirCar için özel olarak oluşturduğumuz ekip adına da eşsiz bir deneyim fırsatı olduğuna inanıyorum” diye belirtti.

AirCar’ın Özellikleri Şu Şekilde

Elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlanan AirCar, sekiz pervaneli ve iki yolcu kapasiteli bir uçan araba olacak.

İki yolcu ile 50 kilometre, tek yolcu ile 80 kilometre menzil yapabilecek aracın boş ağırlığı 250 kilogram.

Yolcu ile birlikte 450 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunacak aracın 2023-2024 yılında kargo ve hava kurtarma aracı versiyonlarının üretilmesi hedefleniyor.

2025 yılında İstanbul semalarında uçması planlanan AirCar‘da bir sonraki hedef ise uçan arabanın 4 kişilik versiyonunun çalışmalarına başlamak.

Biz de DroneTR olarak bizi gururlandıran çalışmalarında AirCar ve Softtech ekibine başarılar diliyoruz.

http://www.aircarcorp.com/

https://softtech.com.tr/aircar-softtech-teknolojisiyle-gokyuzunde/

Eray Altunbozar ile Türkiye’de Uçan Araba Geliştirmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir