Öne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Elektrik Hatlarındaki Arızaları Saptayabilen Rus İHA’ları Türkiye’ye Geliyor

Elektrik Hatlarındaki Arızaları Saptayabilen Rus İHA’ları Türkiye’ye Geliyor

Bir Rus firması tarafında geliştirilen ve yüksek voltaj elektrik iletim hatlarının durumunu izlemek, ayrıca bakım ve onarım yapmak için kullanılan Kanatohod İHA’sının bu yıl içinde Türkiye‘de önemli bir iş hacmine ulaşacağı açıklandı.

Yetkilinin aktardığı üzere Rus şirket, pilot proje kapsamında CS Group ile birlikte Türk enerji nakil şirketi Enerji Elektrik‘in Kayaş-İmrahor 154 kV’luk hattının bir bölümünü kapsamlı bir şekilde taradı. Çalışmalar sonucunda hat üzerinde, klasik inceleme yöntemleriyle yakalanması mümkün olmayan bazı arızalar tespit edildi.

Kanatohod insansız hava aracıyla hava elektrik iletim hatlarındaki çalışmalar için şu anda pilot ve teşhis ekipmanları mühendisi olmak üzere iki kişi yeterli oluyor. Gelecekte ise tüm çalışmalar, süreci uzaktan yönetecek tek bir operatör tarafından gerçekleştirilecek.

Kapsamlı tarama; hattaki elektrik kablolarının, yıldırımdan korunma halatının, direklerin ve hattın çevresindeki alanın (hava hattının koruma altındaki bölgesinin) manyetik, lazer ve video cihazlarıyla taranmasını kapsıyor.

Ürünün başlıca özeliğinin devrede olan hatların üzerinde çalışabilmesi (yani elektrik kesintisi yapılamasına gerek kalmadan) olduğuna dikkat çeken şirket yetkilisi, “Bu yıl Türkiye’deki pilot projemizi tamamladık, 2021’in ikinci çeyreğinde bu bölgede büyük bir iş hacmine ulaşmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir