Drone Kullanım AlanlarıÖne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Genç Türk Girişimciler Rüzgar Türbinlerinin Bakımını Drone İle Yapıyor

Genç Girişimciler Rüzgar Türbinlerinin Bakımını Drone İle Yapıyor

Uşak’ta biri üniversite öğrencisi 2 girişimci, rüzgar türbinlerinin hasar tespitlerinin “drone” ile yapılmasını sağlayan yazılım geliştirdi.

Uşak Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ahmet Ulukan (26) ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Harun Tanrıverdi (26) Türkiye’de rüzgar türbinlerinin bakım ve hasar tespitlerinin drone ile gerçekleştirilmesine yönelik yazılım geliştirdi. 

Ulukan ve Tanrıverdi, makine öğrenmesi ve yapay zeka algoritmalarıyla geliştirdikleri yazılımla, Akdeniz Üniversitesi Caretta Kuluçka Merkezinde yaptıkları çalışmalarla TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimci Programından 200.000 lira hibe desteği almaya hak kazandı. 

Aldıkları destekle Afyon Kocatepe Üniversitesi Zafer Teknopark’ta “Windlar Yazılım Enerji” şirketini kuran Ulukan ve Tanrıverdi, yüksek zoom özellikli kameranın takılı olduğu drone ile rüzgar türbinlerinde çekim yapıp, geliştirdikleri yazılımla da türbinlerde oluşan hasarları tespit edip, hasar boyut derecelendirmesi yaparak ilgili firmalara rapor halinde sunuyor.

Drone ile bakımlar türbinler durdurulmadan yapılıyor. Bu sayede bakım sırasında elektrik üretimi devam ediyor.

Geliştirdikleri yazılımın Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Ahmet Ulukan, şu bilgileri verdi:

Rüzgar türbinleri, sürekli harekete maruz kaldıkları için aşınmalar ya da yıldırım düşmesi kaynaklı hasarlar görebiliyor. Bu hasarların da sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrol edilmeyen hasarlar kırığa dönüşerek kanatların kopmasına neden olabiliyor. Bir kanadın koptuktan sonraki değişim maliyeti yaklaşık 250 bin dolar. Bunlar sürekli bakım altında tutulmadığı takdirde bakım maliyetleri çok yükseliyor. Bunların yerden kontrol edilme durumu yok çünkü yaklaşık 120 metre kule uzunluğuna sahipler. Dağcı teknisyenler tarafından iple erişim yöntemiyle bunların kontrolleri yapılıyor. Bu bakımlar sırasında türbinler uzun süre durdurulduğu için verim ve kazanç kaybına neden oluyor. Bir türbin bir günde yaklaşık 4-5 bin dolarlık elektrik üretiyor. Biz bu bakımları türbinleri durdurmadan yapıyoruz. Öte yandan, detaylı incelemeleri de yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede yapabiliyoruz. Böylelikle hem enerji ve kazanç kaybının önüne geçiyoruz hem de bakım maliyetlerinin düşmesini sağlıyoruz.”  

Yazılımın denemelerinin tamamlandığını, kullanılması için enerji şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ulukan, kısa sürede Türkiye’deki rüzgar türbinlerinde bu sistemin yaygınlaşmasını beklediklerini, uzun vadede ihracata yöneleceklerini aktardı.

Biz de DroneTR olarak bu genç girişimci arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir