Drone Savar SistemleriÖne ÇıkanlarTürkiye'den Haberler

GPS Sinyal Kesici Cihazlar Yüzünden İstanbul’da Dronelar Düşüyor Veya Kayboluyor

GPS Sinyal Kesici Cihazlar Yüzünden İstanbul'da Dronelar Düşüyor Veya Kayboluyor

Drone Savarlar
Şehirlerde Yaşayan Halka Tehlike Yaratabiliyor

Droneların terör saldırılarında kullanılma ihtimaline karşı alınan önlemlerden biri olan GPS Sinyal Kesici cihazların (Drone Savar) şehirlerde kullanılması, SHGM’den yasal uçuş izni alarak uçuş yapan profesyonel drone pilotlarını da olumsuz etkiledi.

Son günlerde sosyal medya hesabından paylaşım yapan bazı drone pilotları, sahte konum müdahalesi yapılması nedeniyle dronelarının düştüğünden veya kontrolsüz bir şekilde uçup gözden uzaklaşarak kaybolmasından şikayet ediyor.

Dronelarını profesyonel işinin bir parçası olarak kullanan bu pilotlar, sinyal kesici cihazların sorumsuzca kullanılması yüzünden binlerce liralık ekipmanlarını kaybederek büyük bir zarara uğruyorlar.

Sadece Drone Pilotları İçin Değil, Halk İçin De Tehlikeli

Sinyal kesici cihazların (drone savar) bu şekilde kullanımı, sadece pilotların dronelarını kaybetmelerine sebep olmuyor. Kontrolden çıkan dronelar pilleri bitene kadar uçuyor, pilleri bitince de düşebiliyor. O sırada aşağıda bulunanlar ise farkında olmadan büyük bir tehlikeyle karşılaşabiliyorlar.

Bu cihazlardan dolayı tek sıkıntı yaşayanlar ise sadece drone pilotları değil. GPS teknolojisini kullanan Boğaz’da seyreden gemiler, aracında navigasyon kullanan vatandaşlar hatta leyleklerin göç yollarını takip eden firmalar dahi bu cihazlar yüzünden sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Güvenlik/Özgürlük Dengesi İyi Ayarlanmalı

Dronelarla yapılan bombalı saldırıların varlığı bir gerçek. Bu konuda maalesef çok örnek yaşandı.

İstanbul’daki askeri bölgeler ve özel güvenlik alanlarının güvenliği için (örn. devlet büyüklerinin ikametleri, ofisleri veya gün içerisinde katıldıkları programlar vb.) kullanılan bu cihazlar, bu kişilerin güvenliği için önem arz ederken, diğer yanda sivil hayatta bir çok konuda insanların sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor.

İnsan yerleşiminin yoğun olmadığı sınır bölgelerinde bu cihazların kullanılması büyük sıkıntı doğurmazken, İstanbul gibi bir metropolde kullanıldığında ise binlerce insana -onlar farkında olmasa da- sıkıntı yaşatabiliyor.

Bu konuda İHA Haber Ajansına açıklama yapan profesyonel drone pilotlarının açıklamalarını şu videoda izleyebilirsiniz:

https://www.iha.com.tr/video-istanbulda-gps-blokesi-geldi-ayni-sistemin-kullanildigi-cihazlar-olumsuz-etkilendi-184337/

(Röportajın Kısa Hali)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir