Drone İHA Eğitimi HaberleriİHA-2 Ehliyeti EğitimiÖne ÇıkanlarTürkiye'den Haberler

İHA-2 Ehliyeti (Ticari Pilot Lisansı) Nereden Alınıyor?

İHA 2 Ehliyeti Nasıl Alınır

İlk başlarda hayatımıza oyuncak olarak giren dronelar, hızlı bir şekilde gelişerek artık bir çok iş kolunda aktif olarak kullanılır hale geldi. Günümüzde sanayiden tarıma, haritacılıktan film ve video çekimlerine, inşaattan kargo taşımacılığına kadar bir çok alanda drone kullanımı oldukça arttı. Tabi droneların iş kapasitesi arttıkça boyutları da büyümeye başladı. Daha önce piyasada bulunana oyuncak dronelar gram ağırlığındayken, günümüzde onlarca hatta yüzlerce kilogram ağırlığında dronelar bir çok sektörde aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Bilindiği üzere droneların ağırlıkları artıkça, bulundukları sınıf kategorileri de değişiyor. Şöyle ki;

500 gr – 4 kg arası dronelar İHA-0

4 kg- 25 kg arası dronelar İHA-1

25 kg – 150 kg arası dronelae İHA-2 ve

150 kg üzeri dronelar ise İHA-3 sınıfı olarak kategorilendiriliyor.

İHA-2 Ehliyeti Nedir

Günümüzde endüstride kullanılan dronelar ise büyük çoğunlukla İHA-2 sınıfına giriyor. Bu droneları kullanarak birçok zorlu görev kolaylıkla yerine getirilebiliyor. Bu da bir çok sektörde yeni bir iş kolu doğmasına sebep oldu. Günümüzde drone pilotu olmak vinç operatörü olmak gibi özel bir meziyet haline geldi. Bu sebeple bir çok kişi İHA-2 ehliyeti almanın peşine düştü.

Drone Pilotluğu Bir Meslek Haline Geldi

Droneların endüstride böyle yoğun kullanılmaya başlanması drone pilotluğu mesleğini ortaya çıkardı. Halihazırda bir drone pilotu yaptığı işe göre 5 bin TL ile 15 bin TL arası kazanabiliyor. İleride droneların kullanıldığı yeni iş sahalarının ortaya çıkacağı ve drone pilotluğu mesleğinin önünün açık olduğu ise aşikar.

İHA-2 Ehliyeti Veren Firmalar

Drone ehliyeti kursunu yalnızca SHGM‘den yetki alan firmalar verebiliyor. Bu firmaların listesini SHGM‘nin Yetkili Uçuş Okulları sayfasında bulabilirsiniz. Günümüzde şu kurumlar İHA-2 Lisansı vermeye yetkili:

THK Üniversitesihttps://yagem.thk.edu.tr/
Kapadokya Üniversitesihttps://sem.kapadokya.edu.tr/iha-egitimleri
DroneTürkhttps://droneturk.com.tr/iha2/
Sapmaz Havacılıkhttps://www.sapmazhavacilik.com/ticari-iha-pilotu-egitimi/

Bu firmalardan iha2 ehliyeti kursu alarak siz de bir çok sektörde ticari drone pilotluğu yapabilirsiniz.

İHA-2 Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar

İHA-2 Ticari Pilot Lisansı eğitimi teorik ve uygulama eğitimi olarak 2 aşamada verilmekte olup, günümüzde teorik eğitimler ortalama 4 – 5 bin TL, pratik eğitimler ise 13 – 15 bin TL gibi fiyatlandırılmaktadır. Zaman zaman eğitim firmalarının kampanyaları ile daha uygun fiyata da eğitim almak mümkün olabiliyor. İlerleyen dönemde iha2 eğitimi veren firma sayısı arttıkça fiyatların da düşmesi beklenebilir.

İHA-2 Pilotu Kaç Para Kazanıyor?

Endüstride bir çok farklı alanda kullanılan dronelardan kazanılan para, yapılan işin büyüklüğüne ve zorluğuna göre değişiyor. Örneğin kendi droneunuz ile zirai ilaçlama yaparak ve belli müşteri portföyüne ulaştıysanız, ayda 15.000 TL kazanmanız gayet olası. Bunun yanında drone hizmeti veren firmalarda maaşlı olarak da drone pilotluğu yapabilirsiniz ki, alacağınız en az maaş 5-6 bin TL seviyelerinden başlar.

Online İHA-2 Ehliyeti Eğitimi Var Mı?

Pandemi döneminde SHGM İHA teorik eğitimlerinin online (uzaktan eğitim) yapılmasına izin vermişti. Fakat Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 17.06.2021 tarihinde yayınlan duyuru ile uzaktan eğitimler (online) durdurulmuştur. Tüm İHA kategorilerinde (iha0, iha1, iha2 ve iha3) eğitimlerin ve sınavların yüz yüze yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir