Öne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Orman Genel Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadelede İHA3 Sınıfı İHA’lardan Yararlanıyor

Orman Genel Müdürlüğü İHA3 Sınıfı İHA’lardan Yararlanıyor

Orman Genel Müdürlüğü İHA3 Sınıfı İHA’lardan Yararlanıyor

2020 yılında Avrupa’da ilk defa orman yangınlarının gözetlenmesinde ve yönetiminde İHA3 sınıfı İHA ‘lardan yararlanmaya başlayan Orman Genel Müdürlüğü, kullandıkları bu teknolojiden memnun kalarak İHA sayısını arttırmaya karar verdi.

2020 yılında ilk kez İHA ’ların kullanmaya başladıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hem ekiplerin müdahalesi, hem de ekiplerin yönlendirilmesi noktasında çok da faydasını gördük. Bir İHA ile anlık olarak 600-800 bin hektarlık alan, 1 dakika içinde ise, 3 ila 3,5 milyon hektarlık alan taranabilmektedir. Böylece yangınlar en hızlı şekilde tespit edilerek bölgeye kısa sürede ulaşım sağlanmaktadır.” dedi.

Ekibin Yeni Üyesi Aksungur İHA

Bu amaçla Orman Genel Müdürlüğü’nün İHA filosuna bu yıl eklenecek olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TUSAŞ) geliştirdiği “Aksungur İHA”, yangınların söndürülmesi için kullanılacak. 2021 yılında orman yangınları ile mücadelede kullanılmak üzere 1 Haziran 31 -Ekim ayları arasında gerekli yazılım ve donamıma sahip 4 adet İHA ’dan hizmet alınacak. İstanbul’dan Hatay’a kadar olan yaklaşık 1650 km uzunluğundaki yangına birinci derecede hassas alanların yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ormanları da  İHA ’lar aracılığı ile gözetlenecek. Proje ile birlikte orman yangınlarına müdahalede güncel bilişim teknolojileri kullanılarak, yangına konu yaşam alanlarının havadan tespiti, alınan görüntülerin değerlendirilerek yangın hakkında anlık bilgilerin elde edilmesi, sayısal haritalardan hızlıca analiz edilmesi, yangın sahasında ihtiyaç duyulacak makine, araç gereç ve personelin organize edilmesi, yangınla mücadele unsurlarının entegre şekilde koordinasyonu ve elde edilen bilgiler, görüntüler ve değerlendirmeler neticesinde hızlı, e​tkin ve kusursuza yakın bir yangınla mücadele organizasyonu sağlanacak.

Aksungur İHA (İHA3 Sınıfı) Orman Yangınıyla Mücadelede Kullanılıyor
Aksungur İHA (İHA3 Sınıfı) Orman Yangınıyla Mücadelede Kullanılıyor

İnsansız Hava Aracı Filosu Daha Da Genişleyecek

Konuyla ilgili bilgi veren Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, orman yangınları ile mücadelede dünyadaki en yeni teknolojiyi kullandıklarını söyledi.

Karacabey, 2020 yılında Avrupa’da ilk defa orman yangınlarının gözetlenmesinde ve yönetiminde İHA kullandıklarını belirterek, “Geçen yıl 234 tane orman yangınını bu İHA sayesinde tespit ettik. Burada aldığımız anlık bilgiler sayesinde daha erken müdahale ederek aslında birçok yangının büyümeden söndürülmesini sağladık. Büyük felaketleri de ortadan kaldırmış olduk. Aldığımız bu verim neticesinde bu yıl İHA sayımızı 4’e çıkarmaya karar verdik. Bu yıl 4 adet İHA ‘nın yanında 2 tane insansız hava aracı da diyebileceğimiz diğer küçük VTOL (dikey kalkış ve iniş yapabilen iha) kullanacağız. Orman yangınlarının gözetlenmesinde ve orman yangınları sırasında küçük çaplı eşya, erzak taşınmasında kullanmak üzere 4 tane insansız helikopteri de bu yıl ilk defa kullanmış olacağız. Ayrıca yine ilk defa kullanmayı planladığımız yangın söndürme tankı olacak. En az 10 ton su kapasiteli kendi yolunu açarak ilerleyebilecek paletli, içinde insan olmadan uzaktan kumanda edilebilecek ve orman yangınlarına müdahale edilebildiği gibi orman içerisindeki personelin yangın dışarısına çıkarılmasını sağlayacak bir tankı da bu yıl inşallah kullanmış olacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir