Drone Kullanım AlanlarıÖne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Sofia – Ecording İşbirliğiyle ecoDrone’lar 2 Milyon Tohum Topunu Doğaya Bırakacak

Satın Alınan Her Ürün Doğada ecoDrone İle Bir Ağaca Dönüşüyor.

Sofia, iklim krizine karşı teknolojiler geliştiren Ecording ile iş birliği yaparak “Hassasiyetimiz Doğaya, Mirasımız Yarınlara” projesini başlattı.

Doğaya hassasiyet ve nezaketle yaklaşan Sofia, sürdürülebilir çevre yaklaşımıyla şu ana kadar birden fazla ağaçlandırma projelerinde yer aldı ve 75 bin fidan dikti. Şimdi de iklim krizine karşı sürdürülebilir çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişim olan Ecording ile iş birliğine imza attı.

Bu iş birliği çerçevesinde satın alınan her Sofia paketi, bir tohum topuna dönüşüyor. İnsansız hava aracı ecoDrone teknolojisiyle, öncelikle ulaşılması zor olan bölgelere havadan tohum atılarak ağaçlandırma sağlanıyor ve biyoçeşitlilik artıyor. Proje kapsamında 2 milyon tohum topu toprakla buluşup yarınlar için umut oluyor.

Ortalama 5,5 hektarlık alanda başlanan proje, ağaçlandırma çalışması olmanın ötesinde iklim değişikliği kriziyle mücadele amacı da taşıyor. Dronelarla doğaya atılacak tohum topları, atış sahasına yakın kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar tarafından üretiliyor. Bu sayede iklim değişikliği krizinden mağduriyet yaşayan kadınlara da istihdam sağlanmış oluyor.

Sofia paketi satın alan tüketiciler, üzerinde bulunan QR kod sayesinde tohum topunu toprakla buluşturabiliyor ve tohum toplarının hikâyesini takip edebiliyorlar. Ambalaj üzerindeki QR kodu okuttuklarında bir panele yönlendirilen tüketiciler, istediği tohum topu türünü seçebiliyorlar. İletişim bilgilerinin girilmesi ile düzenli takip sistemi oluşturuluyor, bu sayede tohum toplarının nereye atıldığı güncel fotoğraflarıyla görülebilmesinin yanı sıra tüketicilere online sertifika da veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir