Drone Kullanım AlanlarıTürkiye'den Haberler

Türk Emniyet ve Jandarma Birimleri Görevlerde Droneları Aktif Olarak Kullanıyor

Drone’lar Trafik, Asayiş, Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar gibi alanda kullanılıyor.

Türk Güvenlik Birimleri Teknolojik Gelişmelere Hızla Adapte Oluyor

Son bir kaç yılda Drone‘ların hayatımızdaki yeri giderek artmaya başladı. İlk etapta oyuncak olarak görülen drone‘lar, hızla gelişerek çok daha önemli işleri yapar hale geldiler. Günümüzde ise lojistikten tarıma, sanayiden turizme bir çok sektörde drone‘lardan yararlanılıyor.

Türk Emniyet ve Jandarma birimleri de drone‘ların gelişimine kayıtsız kalamadı ve drone‘ları aktif olarak kullanmaya başladı.

2018 yılından itibaren kurulmaya başlanan İnsansız Hava Aracı Büro Amirliğinde görevli personeller, çeşitli görevlerde diğer birimlerde görevli polislere yardımcı oluyor.

Örneğin trafik ekipleri sık sık drone ile trafikte denetim yapıyor. Cep telefonu ile konuşma, emniyet kemeri takmama, trafikte seyir halinde makas atma gibi ihlalleri yapan sürücüler drone’lar yardımıyla havadan tespit edilip ileride bekleyen ekiplere bildiriliyor. Daha önce polis helikopteri ile yapılabilen bu uygulamalar, drone’lar sayesinde çok daha az maliyetle ve daha sık yapılabilir hale geldi.

Trafik denetimlerine ek olarak, toplumsal olaylarda da drone‘lar aktif olarak kullanılıyor. Kalabalığı yukarıdan gözetleyen drone‘lar sayesinde, kalabalığın hareketi izlenip, kalabalık içindeki provakatör şahıslar daha kolay tespit edilebiliyor.

Asayiş ve kaçakçılık olaylarında da yine drone’lar büyük iş görüyor. Geniş bir alanda ekilen/saklanan uyuşturucular/suç aletleri drone‘lar ile tespit edilebiliyor. Bunun yanında yapılan operasyonlar sırasında kaçan şüpheli şahıslar drone’lar ile yukarıdan takip edilerek izini kaybettiremeden yakalanması sağlanabiliyor.

Yine terörle mücadele operasyonlarında da gerek riskli alanların kontrol (mağara, menfez, tepenin ardı vb.) edilmesi, gerekse de tespit edilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için silahlı/silahsız drone‘lardan yararlanılıyor.

Gelişen teknolojiye hızla adapte olan Türk Emniyet birimleri başarı çıtasını günden güne daha yükseğe taşıyor. Biz de DroneTR sitesi olarak tüm kolluk görevlilerimize görevlerinde başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir