Öne ÇıkanlarTicari Endüstriyel DroneTürkiye'den Haberler

Türkiye’de Kargo Taşımacılığında Drone Dönemi Başlıyor. Pilot Güzergah: İstanbul-Eskişehir-Ankara

Türkiye’de Drone ile Kargo Taşımacılığı Yapılacak İlk Güzergâh Belli Oldu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Şehirler Arası Drone Taşımacılığı İçin “Hava Koridoru Güzergahı” Belirledi.

12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na katılan Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, sıcak hava balonu, İHA ve drone alanında dünyada ilke imza atan birçok hamle yaptıklarını ifade etti.

“İstanbul-Ankara veya İstanbul-Eskişehir arasında ana arterlerde hava koridorları tanımlamak suretiyle belki İHA ve drone yollarını ilk kırıntılarını ifade etmiş olacağız.”

Dronelar ile insansız kargo taşımacılığı için ön çalışmalar yapıldı. Dronelar 120 metre yukarıda uçacak şekilde planlandı.


“600 bin civarında pilot kaydımız var”

Drone’ların emniyetli bir şekilde uçurulması için çalıştıklarını söyleyen SHGM Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, “Yaklaşık 50 binin üzerinde kayıtlı İHA ve drone var. Aynı şekilde 600 bin civarında pilot kaydımız var. Buradaki önemli unsurlar bunların operasyonlarının yönetilmesi. Dolayısıyla burada önemli olan bunları nerede, nasıl ve kim uçuracak. Operasyon olarak faaliyetleri nasıl idame edilecek? Kimi kargo taşıyacak, kimi ilaçlama yapacak. Bunların her birinin ayrı değerlendirilmesi söz konusu. Tabii burada esas olan bizim ilk takıldığımız nokta. Bunların takip ve kimliklendirilmesi.” şeklinde konuştu.


Yüksek, “Dolayısıyla bu konseptte yerli olarak üretilecek drone ve İHA’ların içerisine gömülebilecek ama yerli üretilmemiş veya önceden üretilmişlere takılabilecek bir prototipi tasarlattık. Bunu saha İstanbul içerisinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Günün sonunda bu cihazlarla biz drone’ların uçtuğu bölgeleri takip edebilecek ve izleyebileceğiz. Yasak bölgelere geçişlerde ise haberdar olacağız. Aynı zamanda havada bulunan kimlikleri tespit etme imkanı da 3 kilometre içerisinde antenlerle yapılacak. İHA ve drone yolları kuracağız. İstanbul ve Ankara arasında yeni, boy bir dikdörtgen prizma şeklinde hava koridorları kuracağız. Buradaki faaliyetler güvenlik ve emniyet açısından yönetilme imkanı olacak. Aslında karayolları gibi drone yolları konsepti çok yakında bizim bünyemizde olacak. Bu noktada da geliştirdiğimiz bu prototiple beraber bu anlamda dünyada da belki ilk defa yöneten ülke olma ünvanına da sahip olacağız. Havaalanları civarlarının korunması konsepti. Burada da belli güzel çözümlere saha İstanbul içerisinde ve Roketsan ile yapılan bir modelle belli bir noktaya getirdik. Bu da dünyada ilk olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir