İHA-SİHA-TİHA-DİHAÖne ÇıkanlarSilahlı DroneTürkiye'den Haberler

Türkiye’nin Milli Silahlı Droneu ‘SONGAR’ a Yerli Üretim “Akdaş AK-40GL” Bomba Atar Silahı Eklendi

Türkiye’nin Milli Silahlı Droneu ‘SONGAR’ a Bomba Atar Silahı Eklendi

Türk firması ASISGUARD tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk milli silahlı drone sistemi olan SONGAR‘a, bomba atar özelliği eklendi. SONGAR‘a eklenen bomba atarı ise yine bir Tük firması olan Akdaş Silah Sanayi üretti.

Songar’ın Teknik Proje Yöneticisi Dilan Yılmaz Çakmak Askeri teknolojik sistem ‘SONGAR’ silahlı drone sistemlerinden farklılaşan özelliklere sahip. Songar, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş üç kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görev icra ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan Songar; tekli veya çoklu drone sistemiyle, hedef bölgenin belirlenmesi, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası analiz için veri ve video kaydı gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor. Projemiz devam ediyor. Akdaş’la savunma sanayimiz için yenilikçi ve etkin bomba atar sistemi geliştirmekten memnunuz. Bomba atar özelliğinin eklenmesinden sonra, son olarak 4X4 kara aracı entegrasyonu da sağladık. Songar, artık sınır ve sınır ötesi operasyonlarda pusulara, tehditlere karşı taaruz amaçlı daha etkin şekilde kullanılabilecek diye konuştu.

Türkiye’nin Milli Silahlı Droneu ‘SONGAR’ a Milli “Akdaş AK-40GL” Bomba Atar Silahı Eklendi

Konuya ilgili Akdaş Silah Sanayi Silah Danışmanı Metin Çankaya ise, ”Asisguard firmasının geliştirdiği ‘Songar’a üretmiş olduğumuz Akdaş AK-40GL bomba atar silahımızı akuple ettik. Türkiye’nin tek yerli bomba atarı şu anda ‘Songar’da mevcut. Sistemin sahada denemeleri devam ediyor. Bomba atar özelliğiyle Songar’ın gücüne güç kattık ve yerli savunma sanayimize Asisguard’la birlikte yenilikçi bir ürün sunduk. Ürünümüz teknik özellikleri ve diğer imkan kabiliyetleri bakımından mevcut dünya ordularının envanterinde olan bomba atarlara kıyasla daha üstün özelliklere sahip. Yerli savunma sanayi ürünü olduğu için de maliyet etkin yapısıyla öne çıkıyor. Bu özelliğiyle de yerli savunma sanayimizin büyük oyuncuları tarafından tercih ediliyoruz. Konya Bölgesi’nde Milli Savunma Bakanlığı’nın silah üretimi alanında onaylı tek ana yüklenicisi olarak devam eden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak silah ve silah sistemlerini tamamen yerli ve milli hale getirecek birçok projemiz bulunuyor. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir