İHA-SİHA-TİHA-DİHATürkiye'den Haberler

Ukrayna Türkiye’den 48 Adet Bayraktar SİHA Almayı Planlıyor

Bayraktar TB2 SİHA

Ukrayna‘nın devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya Ukrayna basınına verdiği demeçte Bayraktar TB2 SİHA‘nın Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA (Silahlı İHA) almayı planadıklarını belirtti.

Yaptığı açıklamada Ukrayna ordusunun 6-12 SİHA kompleksi satın almayı düşündüğünü aktaran Nozdriya, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Uruskiy başkanlığındaki heyetle yaptıkları Türkiye ziyaretinden olumlu izlenimlerle döndüklerini dile getirdi.

Her kompleksin 4 adet SİHA ve ve 1 yer kontrol istasyonundan oluştuğunu belirten Nozdriya, Ukrayna‘nın toplamda 48 adet SİHA almayı planladığını söyledi.

Sadece ticaret değil, üretimin de ortak yapılmasını planladıklarını belirten Nozdriya, bu sayede SİHA’ların maliyetlerinin 1/3 ine düşeceğini, ayrıca ileride Ukrayna’nın Türkiye ile birlikte üretilen SİHA’ları Türkiye’nin girmediği pazarlarda satışa sunabileceğini belirtti.

Türkiye’den daha önce alınana İHA’ların kış mevsimi testlerinin yapıldığını belirten Nozdriya, bu test sonuçlarına göre yeni siparişlerin yapılabileceğini de söyledi.

Ukrayna geçen sene Türkiye’den 6 adet Bayraktar TB2 İHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu satın almıştı. Ayrıca Türkiye Bayraktar Akıncı TİHA‘nın motorlarını Ukrayna’dan almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir